כל מה שאתם צריכים לדעת על תוכנית עסקית לעסקים קטנים ובינוניים

אם אתם מתכננים להרחיב עסק קיים עם פלטפורמה עסקית חדשה  או להקים עסק חדש, סביר להניח שתזדקקו לתוכנית עסקית. הסיבה שאני מעלה את הנושא היא שחלק מבעלי עסקים שאני פוגש, מקבלים פיק ברכיים כשהם חושבים על הכנת תוכנית עסקית ולעיתים אף נמנעים מלהכין אחת כזו לעסק החדש שהם מקימים או מרחיבים.

במאמר הבא רכזתי עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על תוכנית עסקית לעסקים קטנים ובינוניים. ההקדמה והטיפים שלהלן יסייעו לכם להניח את היסודות ליצירת תוכנית עסקית אפקטיבית לעסק החדש שלכם.

אז מהי תוכנית עסקית?

במילים פשוטות תוכנית עסקית היא מסמך המתווה את יסודות העסק, המוצרים והשירותים שלכם; השוק שאליו אתם מכוונים; אסטרטגיית התמחור, היעדים שיש לעסק שלכם; וכיצד תשיג את המטרות האלה.

תחשבו על התוכנית העסקית שלכם כמפה או תכנון מסלול שיסייעו לכם לכוון ולהבנות את העסק או הפלטפורמה החדשה שאתם מקימים, משלב התכנון, דרך תהליך ההקמה ובהמשך, לתהליך הצמיחה העסקית.

אז למה באמת צריך תוכנית עסקית?

עסק הוא דבר מסובך, גם אם הוא עסק קטן. הסיכוי להצליח להקים ולתפעל משהו מסובך ללא תוכנית, הוא קלוש. אם אתם רוצים להגדיל את הסיכוי להצליח, מוטב שתכינו תוכנית עסקית לפני שאתם קופצים למים.

הנה עוד כמה סיבות למה כדאי שתהיה לכם תוכנית עסקית:

 • תוכנית עסקית נדרשת אם אתם מתכננים להגיש בקשה לליווי בנקאי,גיוס ממשקיעים או להכניס שותף עסקי.
 • לא תוכלו באמת להעריך את הרעיון העסקי שלכם מבלי להבין את שוק היעד שלכם, לחקור את התחרות ולבצע ניתוח היתכנות (חלקים מהתוכנית העסקית).
 • תוכנית עסקית טובה לא רק מפרטת היכן אתם נמצאים ואיפה אתם רוצים להיות, אלא גם עוזרת לכם לזהות את הפעולות הספציפיות שעליכם לבצע כדי להגיע לשם.
 • החלק הפיננסי של התוכנית העסקית שלכם יכול להיות בסיס לתקציב העסקי שלכם וכלי שימושי לניהול תזרים מזומנים על בסיס חודשי.

טוב, אז אתם יודעים שאתם צריכים תוכנית עסקית. השאלה שאתם בטח שואלים את עצמכם היא איזה סוג תוכנית מתאימה ביותר לעסק הקטן שלכם?

תוכנית עסקית "מסורתית" או תוכנית "מקוצרת" (One Page)

למעשה יש מגוון סוגים של תוכניות עסקיות, כולל תוכניות עסקיות לסטרטאפים, תוכניות צמיחה פנימיות, תוכניות אסטרטגיות, תוכניות תפעול ועוד. כולן מוכוונות וממוקדות צמיחה. לכל אחת מהתוכניות הללו יש מטרה שונה, אבל כולן בסופו של דבר מתנקזות לאחד משני פורמטים:

תוכנית מסורתית – תוכנית מובנית וארוכה

תוכנית מקוצרת – תוכנית רזה הנפרסת על כעמוד אחד

התוכנית המסורתית היא מה שרוב בעלי העסקים הקטנים רואים בדמיונם ושוללים כשאומרים להם "תוכנית עסקית". זהו מסמך ארוך יחסית ופורמלי המכיל כמות רבה של נתונים וברוב המקרים היא לא מה שמרבית בעלי העסקים הקטנים זקוקים לה. יחד עם זאת חשוב להבין מה היא מכילה, לפני שנעבור לתוכנית המקוצרת

תוכנית עסקית מסורתית לרוב תכלול את החלקים הבאים:

 • תמצית מנהלים: הנקודות המרכזיות והנתונים החשובים בתוכנית שלכם (רק למקרה שזה היחידי שיקראו בבמסמך שהגשתם לבורד…)
 • תאור החברה: איפה היא ממוקמת, מה גודלה, מה החזון ומשימה שלה, מה החברה עושה ומה היא שואפת להשיג
 • ליין המוצרים ו/או השירותים: מה אתם מוכרים עם דגש על הערך שאתם מתכננים לתת ללקוחות שלכם
 • ניתוח שוק: ניתוח מעמיק של השוק אליו אתם מתכננים לפנות ולמכור את המוצרים/שירותים שלכם. תמצית שוק היעד שלכם וניתוח המתחרים שלכם
 • אסטרטגיית שיווק: תיאור כללי המסביר איך העסק שלכם מתאים לשוק היעד, מה אסטרטגיית התמחור שלכם, איך תקדמו את מכירת המוצרים המוצרים/שירותים שלכם.
 • תמצית ניהולית: איך העסק שלכם בינוי, מבנה ארגוני וצרכים, מי מעורב ואיך העסק מנוהל
 • ניתוח פיננסי: התמונה הפיננסית של העסק כיום, מה נדרש עבור צמיחה עתידית והערכה של הוצאות התפעול השוטפות של העסק בעתיד. דוח רווח והפסד ותזרים מזומנים לשנים הקרובות.

הבשורות הפחות טובות הן שהכנת תוכנית עסקית מסורתית לוקחת בדרך כלל הרבה זמן עם כמות לא מבוטלת של מחקר שוק בכדי שלהשלימה. הבשורות הטובות הן שלא כל העסקים זקוקים לתוכנית המסורתית והארוכה. זה מביא אותנו לפורמט השני של התוכניות העסקיות:

תוכנית עסקית מקוצרת או תוכנית עסקית ב"עמוד אחד":

תוכנית עסקית מקוצרת, הינה תוכנית עסקית זורמת ומתומצתת. אתם יכולים להשתמש בה כמו שהיא או כנקודת התחלה לתוכנית המסורתית.

למרות שמדובר בגרסה רזה של התוכנית העסקית המסורתית, עדיין תצטרכו לאסוף נתונים מסויימים, ספציפיים לעסק שלכם ולשוק בו אתם פועלים, כדי לייצר תוכנית שתהיה שימושית עבורכם.

בכדי להכין תוכנית עסקית מקוצרת, תהיו מוכנים לענות על השאלות הבאות:

חזון: איזה עסק/פלטפורמה מקימים? איך יראה העסק שלכם בעוד שנה, שלוש שנים וחמש שנים?

משימה: מה המשימה שלכם? למה הקמתם את העסק או למה אתם נמצאים בו ולאיזה מטרה?

מטרות מרכזיות: האם המטרות שלכם הינן SMART ? איך תימדד ההצלחה כשתשיגו את המטרות שלכם?

אסטרטגיות: איך אתם מתכננים להקים את העסק שלכם או לתפעל את העסק הקיים שלכם? מה אתם הולכים למכור, או במה תתרכזו. מה מייחד אתכם לעומת המתחרים שלכם – מה ה USP שלכם – הצעת הערך היחודית שלכם שאין לאחרים

הון נדרש להקמה/התרחבות: מה סה"כ ההון הנדרש להקמה/הרחבה/הצמחה של העסק בכדי להשיק את הפעילות החדשה? מה מקורות ההון הנדרש?

תחזית הוצאות: מה אתם מעריכים שתהיינה ההוצאות השוטפות של העסק שלכם: בחודשי ההשקה, 3 חודשים לאחר ההשקה, 6 חודשים לאחר ההשקה ושנה לאחר ההשקה?

הכנסה רצוייה: מה אתם מעריכים שתהייה ההכנסה החודשית של העסק שלכם: בחודשי ההשקה, 3 חודשים לאחר ההשקה, 6 חודשים לאחר ההשקה ושנה לאחר ההשקה?

תוכנית פעולה: מה הפעולות המרכזיות והספציפיות ומה רשימת המשימות שאתם צריכים לבצע עד להשקת העסק? מה אבני הדרך העתידיות שלכם? מה נדרש יהיה להשיג באבני הדרך הללו בכדי שתשיגו את היעדים שלכם?

לאחר שתענו על כל השאלות הללו, תהיה בידכם תוכנית עסקית פרקטית ומקוצרת שתוכלו להשתמש בה באופן מיידי בכדי לנקוט פעולות ממשיות בשטח.

תזכרו, ברגע שהכנתם את מסמך תוכנית העבודה שלכם, תחשבו עליו כמסמך עבודה פנימי לשימוש שוטף בעסק שלכם, כזה שמומלץ לעדכון אותו אחת ל 6 חודשים בכדי לשמור אותו עכשווי ושימושי. התוכניות העסקיות השימושיות והאפקטיביות ביותר הן אלה המשמשות מסמך חי ביומיום ונעזרים בו לקבלת החלטות ולשמור על העסק במסלול הנכון.

 

מרגישים שזקוקים לסיוע בהכנת התוכנית העסקית שלכם? מוזמנים להשאיר פרטים

 

דן דניאלי –  בעלים ומנכ"ל – די טו די, ניהול וייעוץ עסקי בע"מ

יועץ עסקי בכיר, בעל נסיון של למעלה מ – 20 שנה בהובלת חברות ועסקים

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: