הדברים שאתם חייבים לבדוק לפני שאתם מקימים עסק חדש

אני משוכנע שאתם שומעים את זה הרבה פעמים, שהחברות האייקוניות ביותר הוקמו מתוך הזדמנות שנוצרה בעת משבר. בעת הזו יש חשיבות מכרעת לרמת האנרגיה שלנו, לחשיבת "יש" וליכולת שלנו לחשוב מחוץ לקופסא ולחפש הזדמנויות וערוצים עסקיים שמעבר לקיימים ושאולי תקועים לאור המשבר.

במסגרת העבודה, אני מתבקש לא פעם על ידי לקוחות לבחון רעיונות חדשים ויצירתיים שלהם ולבחון את  כדאיות הכניסה שלהם לתחום חדש או הקמת פלטפורמה עסקית חדשה. אני משוכנע שכבעלי עסק, גם אתם נתקלים בדילמה הזו לא פעם ואתם מתלבטים אם להתקדם עם רעיון או מיזם החדש שחשבתם עליו אבל אתם לא בטוחים. אז לפני שאתם קופצים למים ומקימים עסק חדש או פלטפורמה עסקית חדשה בעסק הקיים שלכם, קחו קצת זמן בכדי לחקור ולנתח באופן מעמיק יותר את הרעיונות שלכם. מומלץ שתעשו את זה בצורה כמה שיותר אוביקטיבית, כדי שלבסוף תוכלו להגיע לתשובה לשאלה שהיא מעבר לביטחון העצמי וההתלהבות שלכם: "האם המודל העיסקי החדש שאנחנו חושבים עליו, חזק ויציב ושלא ניתן לערעור עליו?

לפני שתשקיעו זמן וכסף בהקמת מיזם או פלטפורמה עסקית חדשה, להלן מספר הצעות לבחינה ואתגור:

זיהוי שוק היעד שלכם:

השלב הראשון באימות המודל העסקי שלכם והנחות היסוד, הוא הגדרת שוק היעד שירכוש את המוצרים או השירותים החדשים שלכם. מאד תתקשו להגדיר את הפוטנציאל העסקי שלכם עד שתחדדו בבירור ותענו לשאלות: מי קהל היעד שלכם? מה גודל השוק הפוטנציאלי? מה הרגלי הצריכה וההוצאות של הלקוחות הפוטנציאליים? ועוד מגוון משתנים. בנוסף, אתם חייבים להגדיר את פרופיל הלקוח האידיאלי שלכם על בסיס הידע שיש לכם והניתוח שתבצעו ואולי אפילו על פי משוב שתקבלו מיועצים חיצוניים, מנטורים, קולגות וקבוצות מבחן.

ככל שתדייקו יותר ותדעו להגדיר במדוייק מי הלקוח האידיאלי שלכם, כך יגדל הסיכוי שלכם להעריך בצורה טובה יותר ולתת הצעת ערך מייטבית למילוי צרכיהם.

בעת שאתם מגדירים את הלקוח האידיאלי שלכם, תשתדלו להתייחס לפרמטרים הבאים:

 • גיל
 • מיקום
 • הכנסה
 • מין
 • תחום עיסוק
 • השכלה
 • מצב משפחתי
 • מוצא אתני
 • מספר ילדים

מהרגע שהגדרתם את שוק היעד, עליכם לאמוד את גודל השוק, מה מצב התחרות בשוק הנ"ל והאם יש מקום למוצר או לשירותים שאתם מעוניינים להציע.

לעסקים בינוניים, מומלץ לעיתים לקיים קבוצת פוקוס או מדגם, בכדי לגלות עוד נתונים על קהל היעד, ומה הוא צריך. כדאי לעיתים לשקול השקה מדגמית בפלח שוק קטן יותר ונישתי של שוק היעד שלכם.

זיהוי המתחרים שלכם

במהלך הבדיקות שלתבצעו תגלו בוודאי שעסקים אחרים מציעים מוצרים או שירותים דומים לשוק היעד שלכם. זה ממש לא אומר שהמודל העסקי שלכם נידון מראש לכישלון. זיהוי ובחינת המתחרים שלכם מחדדת את הצורך בחיזוק הגדרת הערך היחודית שאתם מתכננים להציע ללקוח ולנסות להבין למה ואיך הצעת הערך של המתחרים שלכם לא יכולה להשתוות עם זו שלכם.

טיפ: תגדירו מה ה USP שלכם, מה "הצעת הערך ביחודית שיש לכם" – Unique Selling Proposition. USP טוב, אמור לבדל אתכם לעומת המתחרים.

באותה מידה שאתם צריכים להגדיר, לזהות וליצור קשר עם קהל היעד שלכם לפני השקת פלטפורמה עסקית חדשה, אתם חייבים לדעת מי עוד פועל בשוק ומתחרה על תשומת הלב של אותו קהל היעד. להלן 4 טיפים לביצוע ניתוח מתחרים בשוק:

 1. איספו מידע חשוב: לאחר שזיהיתם את המתחרים שלכם בשוק, אתם חייבים לדעת איזה מוצרים או שירותים הם מציעים ולמי. תנתחו ותתעדו את מתודולוגיית התמחור שלהם, מיצוב, מיתוג ומוניטין כללי בשוק.
 2. תדעו מול איזה סוג מתחרה אתם מתכננים לפעול: האם הם מציעים תחרות ישירה למה שאתם עומדים להשיק (מוצר זהה לאותם לקוחות?). האם מדובר במתחרים לא ישירים (מוצר שונה במקצת, ללקוחות יעד שונים באותו שוק יעד או שמדובר במתחרים חלופיים (כאלה המציעים מוצר או שירות שונה לאותם קהלים).
 3. תזהו את היתרון התחרותי האמיתי שלכם: על ידי ביצוע תחקיר מעמיק על המתחרים שלכם, תוכלו לזהות את החוזקות העסקיות שלכם, לדעת להגדיר את הצעת הערך היחודית והמבודלת שלכם. ייתרון תחרותי זה, יעזור לכם בהמשך ביצירת מסר וזהות מותג שיבדלו אתכם מהמתחרים
 4. בצעו ניתוח חוזקות וחולשות למתחרים שלכם: אתם חייבים להעלות על הכתב את ניתוח החוזקות והחולשות של מתחריכם. חפשו עליהם מידע ברשת, חוות דעת לקוחות. בחנו את החנויות הפיזיות שלהם אם יש כאלה, תנסו לשוחח עם הלקוחות שלהם. המידע הזה יעזור לכם להבין איך המתחרים שלכם נתפשים בעיני הלקוחות הפוטנציאליים.

בצעו ניתוח היתכנות פיננסי

השלב הבא באימות המודל העסקי שלכם הוא הכנת ניתוח פיננסי. המשמעות היא שבעת תהליך ההכנה תהיינה לכם תשובות לשאלות הבאות:

 • איזה השקעה תידרש כדי להרים את העסק החדש?
 • מאיפה אתם מצפים להשיג את ההון הראשוני להקמת העסק (הון אישי, מימון בנקאי, משקיעים וכו')?
 • מה ההוצאות הראשוניות ומה ההוצאות השוטפות של העסק החדש?
 • מה פוטנציאל ההכנסות והרווח של העסק ברגע שהוא פעיל. (מומלץ שתכינו 3 תרחישים: ראלי, פסימי ואופטימי)?
 • כיצד תגשרו על הפער הכספי שיווצר בין תקופת ההפעלה לנקודת האיזון בעתיד בו אמורה להיות רווחיות מתמשכת?

מענה לשאלות הללו יעזור לכם למסד תחזית עסקית לעסק החדש שלכם ולענות על חלק מהשאלות בנוגע למקורות ההשקעה, ההכנסות ואשראי שתזדקקו להן בכדי להקים אותו.

בחלק מהמקרים, מתברר שהמודל העסקי שחשבתם עליו, מסוכן או לא ישים, בהינתן תנאי שוק או שוק יעד מסויים. התשובות שתקבלו, גם אם תהיינה מאכזבות, תסייענה לכם לחסוך הרבה זמן וכסף שיכול היה לרדת לטמיון בגלל אינטואיציה מוטעית. בדיקה טובה, יכולה לחסוך לכם כישלון פיננסי כואב וצלקות עסקיות.

אם גיליתם שהמודל העיסקי שלכם, המוצר או השירות החדש שאתם מעוניינים להשיק, עונים לצרכי שוק היעד שלכם,באופן יחודי. שבשוק קיימת תחרות מוגבלת ויש לרעיון שלכם יסודות פיננסיים איתנים, יש לכם יתרון אדיר בצעד הבא שלכם בדרך להקמה והשקת פלטפורמה עסקית חדשה ולאחר מכן לצאת לדרך, הכנת תוכנית עסקית

 

מעוניינים לבחון רעיון עסקי חדש שלכם, מוזמנים להשאיר פרטים

 

דן דניאלי –  בעלים ומנכ"ל – די טו די, ניהול וייעוץ עסקי בע"מ

יועץ עסקי בכיר, בעל נסיון של למעלה מ – 20 שנה בהובלת חברות ועסקים

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: