דן, איך עוברים את המשבר הזה?

אני מקבל בימים האחרונים פניות רבות בנוגע לדרכים לנסות ולצלוח את המשבר. משבר הקורונה מעמיד עצמאים רבים אתגרים עצומים, מבית ומחוץ. חלק מהעסקים מושבתים לחלוטין בגלל בידוד ישיר של עובדים או בעלי העסק, חלק בגלל עצירת פעילות מצד הלקוחות וביטול הזמנות וחלק בגלל הקשחת הנחיות משרד הבריאות והממשלה. אין כמעט תחום שלא מושפע מהמצב.

בראש ובראשונה אני ממליץ לכל אחד ואחת מכם להרים ראש ולא לתת למשבר הזה לשבור אתכם. שנית לנקוט כבר ימים ובשבועות הקרובים מספר פעולות הכרחיות לשמירה וחיזוק העסק:

תזרים מזומנים ומימון: בכדי לצלוח את התקופה הקרובה (שיכולה להימשך מספר שבועות עד חודשים) חייבים לדאוג לכרית מזומנים ונזילות. בידקו מול מספר בנקים, בהקדם זכאות ותנאים לקבלת הלוואות מהבנק, גם אם לעסק יש כרגע עודפים, איננו יודעים כמה זמן ימשך המשבר במשק. עסקים קטנים ובינוניים יכולים לקבל ממספר בנקים הלוואות של עד 500,000 ₪ או עד 8% מהמחזור השנתי האחרון (הגבוה מבניהם) בקרן בערבות מדינה לנפגעי משבר הקורונה. תדאגו לזה בהקדם לפני שמדיניות הבנקים בנושא תשתנה.

  • שיפצור התוכנית העסקית ליציאה מהמשבר: ההאטה שנכפתה עלינו היא זמן טוב לעדכן את התוכנית העסקית, או להכין כזו אם אין לכם (אם אתם צריכים עזרה בנושא, דברו איתי בהקדם!). זה הזמן לתכנן את הצעדים לשיקום העסק לאחר המשבר, לחשוב על מהלכים והזדמנויות חדשות שתצוצנה לאחר המשבר, בתחום הפעילות שלכם או בתחומים משיקים. צריך לנצל את הזמן לחשיבה פרודוקטיבית ולהיות מוכנים לימים שלאחר המשבר בכדי להיות הראשונים לנצל הזדמנויות.
  • חיזוק יכולות הדיגיטל: כל מי שחלם תמיד לחזק את העסק שלו בתחום הדיגיטאלי והאונליין, זה בדיוק הזמן לעבוד על זה, לכתוב תכנים ולהציע אלטרנטיבות און ליין (קורסים, סדנאות, הכשרות ועוד – כל אחד והרלבנטיות העסקית שלו)
  • שירות לקוחות מנצח: נכון שמשבר הקורונה הינו כח עליון שאינו בשליטתינו, אבל אחד התחומים שבטוח בשליטתכם ובאחריותכם הבלעדית הוא הטיפול באילוצים שנכפו על כולנו אל מול הלקוחות. זה בדיוק הזמן להפגין שירות לקוחות יוצא מהכלל.

תזכרו שהנכס העיקרי של העסק שלכם הוא הלקוחות הקיימים. יהיה הרבה יותר קל למכור, עוד,  למי שכבר קנה מכם מאשר למי שעדיין לא מכיר אתכם. בין אם בימים טרופים אלה ובין אם ביציאה מהמשבר.

לקוח מרוצה שקיבל שירות ויחס מצויין בזמן המשבר, יחזור לרכוש ויביא לקוחות נוספים. שירות לקוחות מצויין, הוא הדרך לעשות זאת: גלו אמפתיה, בדקו איך אתם יכולים לפצות לקוחות (גם אם אתם לא חייבים חוזית), היו כנים, סבלניים (כולם בלחץ), היו זמינים, אפילו יותר מכרגיל.

למי מכם שיש שאלות נוספות ומעוניינים להתייעץ, מוזמנים לפנות אלי כאן או בפרטי

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: