תוכנית עסקית – אם היא לא כתובה, אז בעצם אין לכם…

קיימות תפיסות שונות, העוסקות בחשיבותה של התוכנית העסקית ובשלב בו נכון או נחוץ לכתוב אותה.

תוכנית עסקית בשלב ההקמה מהווה בסיס קריטי לתחילת הפעילות, כיוון שהמחקר והבירור העצמי הנדרשים לצורך כתיבתה מכילים את הגורמים החיוניים לתפקוד מודע וזהיר של עסק חדש, ביניהם היכרות עם הסביבה העסקית ובחינת הכדאיות הכלכלית.

כך סלולה הדרך לקביעת אסטרטגיה ומודל עסקי, התורמים רבות בשלב ההקמה הראשוני ומהווים עזר רב בהמשך.

בעסק קיים, יש נחיצות לתוכנית עסקית ברמה השנתית, בין אם היתה לו תוכנית או שהתחיל ללא תכנית עסקית כלל וזאת מכיון שללא תוכנית העסק, למעשה, חסר כיוון ופעילותו יותר אקראית ותגובתית, בניגוד מוחלט לאותם עסקים הפועלים ליישום תוכנית עסקית שתוכננה בקפידה.

תהליך הכנת תוכנית עסקית הינו תהליך אינטנסיבי, מלמד ומפתיע, שמעשיר את הארגון לא רק במסמך המקצועי אלא (ולפעמים בעיקר…) תורם מאד להבנה העסקית של הלקוח.

בשנים האחרונות כבר ברור לגמרי שתוצאות אינן מגיעות במקרה. נכון שלמזל ולעיתוי יש חשיבות מכרעת במקרים רבים, אך עסק רציני אינו יכול להסתמך עליהם, אלא להיעזר בתוכנית עבודה מסודרת והגדרת יעדים ברורים.

כתיבה והכנת תוכנית עסקית מקצועית מאלצת לשבת ולחשוב. חשיבה שבסופה מתורגמת למספרים קשיחים ולתוכנית פעולה.

תוכנית עסקית אינה מדע מדויק אך היא נותנת ביטוי מוחשי לסיכוי מול הסיכון הקשור בפעילות זו או אחרת, וכאשר היא כתובה באופן מקצועי היא מגדילה את הסיכוי להצלחה.

לכן, על מנת שכל המשאבים המופנים למטרה החשובה של השגת תכנית עסקית מוצלחת ינוצלו כהלכה, מומלץ לפנות ליועץ עסקי, המיומן בכתיבת תכניות עסקיות ויוכל להעביר את החברה שלכם תהליך מועיל ומקדם במקביל להפקת התוצר המיוחל.

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: