5 המרכיבים לתכנון אסטרטגי מוצלח

תכנון אסטרטגי נכון וחכם הינו בסיס קריטי להצלחתן של לא מעט חברות ועסקים. זהו התהליך בו האסטרטגיה מתורגמת למגוון פעולות ישימות ומוגדרות, לטווח הקצר יותר (2-3 שנים) מאשר האופק של אסטרטגיית החברה (5-10 שנים). תהליך זה פעמים רבות משמש בין השאר כמנוע לתהליכי קבלת ההחלטות בנוגע לשווקים החיוניים לעתיד החברה ואיזה יכולות יש לפתח בה בכדי להגיע ולהצליח באותם שווקים.

לאורך השנים צברו תהליכים של תכנון אסטרטגי לא מעט תומכים, ובאותה מידה גם מבקרים רבים. משברים פיננסיים לאורך השנים, וקריסת חברות שלא ידעו לקרוא את המפה בסביבה העסקית הדינמית, מחדדים את הצורך בתכנון אסטרטגי מוקפד ומותאם לעסק. חברות לא מעטות נאלצו להתמודד עם מצבים ותסריטים שלא תכננו מראש ואשר אתגרו באופן חריג את הנחות העבודה השגרתיות של החברה ואת סדר העדיפויות שלה.

אין צורך להיות סקפטי במידה ואתם מכוונים את התכנון האסטרטגי של החברה לצרכים ולאזורים המיוחדים של החברה. חמשת המרכיבים הבאים לתכנון אסטרטגי מוצלח, יחדיו, מהווים כלי חיוני ביותר לחברות וארגונים בתהליכי התכנון האסטרטגי שלהם ומבטיח שהתהליכים בחברתכם מותאמים לצרכים המשתנים של השוק כיום:

· התאימו את התהליך האסטרטגי לגודל החברה והעסק

· היעזרו בנקודת מבט חיצונית לחברה, כזו שתאתגר את הפרדיגמות הקיימות

· אמצו תרבות מוכוונת ביצועים ומדדים (KPI's)

· הפכו את החברה למוכוונת ביצועים ואת התהליך האסטרטגי לישים ולא תאורטי

· קדמו הטמעת תהליכי התייעלות וכוונו את החברה להיות מוכוונת יעילות

הקונטקסט של אחידות (Coherence) כחלק מהתכנון האסטרטגי

האסטרטגיה של כל חברה ועסק חייבת להיות ייחודית אם ברצונה לבדל את עצמה בסביבה העסקית. בתהליך התכנון האסטרטגי שלכם, תרצו לייצור את הקונטקסט להחלטות שקבלתם, זאת, על ידי זיהוי הפקטורים המבדלים את החברה מכל שאר המתחרים. תהליך זה ייצור הגדרה ברורה בנוגע לשווקים אליהם אתם מעוניינים להגיע וכמו כן ייצר ניתוח זהיר ומדויק בנוגע למספר מצומצם של יכולות אשר תאפשרנה לחברה לבצע פעולות, טוב יותר מכל האחרים/מתחרים.

תכנון אסטרטגי טוב יניע את החברה קדימה וייצר בה אחידות (Coherence), ובהירות מטרה להנהלה ועובדים. קוהרנטיות מובילה ליצירת ערכים מוספים. למרות שמרבית העסקים יבחרו במסלולים שונים להשגת מטרותיהם, 5 המרכיבים לתכנון אסטרטגי מוצלח, יהיו ישימים בכל דרך שתבחר. עם הקדשת זמן בתכנון מדוקדק יותר, תהיו מסוגלים לשדרג ולפתח את תהליך התכנון הנוכחי, לתהליך מתואם ונכון יותר לחברה.

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: