4.ניהול תזרים המזומנים של החברה

4 האתגרים הגדולים ביותר של חברות ועסקים קטנים ובינוניים והדרך להתמודד איתם – חלק 4

האתגר הרביעי המאפיין חברות ועסקים קטנים ובינוניים הינו ניהול תזרים המזומנים של החברה.
כפי שנהוג להגיד בקלישאה Cash is the King (המזומן הוא המלך), תכלס בלעדיו לא ניתן לעשות הרבה.

בעיות בתזרים המזומנים מובילות לבעיות מורכבות בתוך החברה המצריכות סיוע מרואי חשבון, ביקורות או התערבות ועזרה של מנהלים מנוסים מבחוץ. כבעלי החברה, עלינו ללמוד איך לנהל את הכסף שלה בצורה מייטבית או להחזיק צוות שאנו סומכים עליו ואשר יהיה אחראי על ניהול התזרים.

להלן מספר המלצות לשיפור ניהול תזרים המזומנים בעסק שלכם:

1. תמיד תנסו לזהות את הסיכון

סיכונים מגיעים במספר תצורות וגדלים. החל מלקוח המסרב לשלם עבור השירותים שהענקתם לו, בקשות לדחיית תשלומים, פערים גדולים בפריסת התשלום בין ספקים ולקוחות ועד לעיכוב במשלוח סחורות ומוצרים וחוסרים במלאי. סיכונים אלה הינם סיכון אמיתי אשר ישפיעו על תזרים המזומנים והדרך הטובה ביותר הינה לתכנן קדימה.

סיכונים בתזרים המזומנים יכולים לנבוע מדברים כמו תקבולים, התחייבויות, מלאי והשקעות בנכסים (מבנים, מכונות וכו'). מה תעשו אם תאלצו למחוק תקבול עתידי מהספרים? איך תתמודדו עם תנאי אשראי קצרים לספקים? מה תעשו אם אתם נאלצים לבצע השקעה גדולה במכשור/מכונות? תכנון נכון יאפשר לכם להתכונן לתסריטים אפשריים ודרכי התמודדות.

2. תפתחו חשבון נפרד לעסק שלכם

הרבה מאיתנו המתחילים המקמת עסק קטן, ואיננו חושבים כלל על הצורך בהפרדת חשבון הבנק הפרטי והחשבון העסקי. טעות זו נפוצה מאד בקרב עסקים קטנים והיא מסתיימת בד"כ רע!

כאשר אתם מערבבים חשבונות, זה נעשה מסובך לעקוב אחרי כספים, מהיכן הם מגיעים ולאן הם הולכים. כתלות בישות המשפטית של העסק שלכם, עלולה לגדול החשיפה האישית שלכם כתוצאה מנושאים עסקיים הקשורים לחברה (מומלץ להיוועץ בנושאים אלה עם רואה החשבון ועו"ד).

בקיצור – תמיד תפרידו בין חשבונות פרטיים לחשבונות עסקיים

3. השתמשו בתוכנות הנהלת חשבונות

אין לכם שום דרך למדוד את מה שאתם לא עוקבים אחריו! אם אין לכם דרך לבחון את הבריאות הפיננסית של החברה שלכם, מהר מאד תגיעו למצב שאין לכם מושג מה מצבכם האמיתי. על ידי מדידה שגרתית של כלל הפרמטרים הפיננסים החשובים בעסק אתם יכולים בנקל לנתח את הנושאים המשפיעים ביותר על פעילותכם ועל תזרים המזומנים.

אם אתם לא משתמשים באחת מתוכנות הנהלת החשבונות – מהרו לבחור ולהטמיע אחת

4. תמיד שימורו על כרית מזומנים בחשבון החברה

תזרים מזומנים אינו דבר יציב כאשר אתם מנהלים עסק פעיל, וטוב שכך. קחו לדוגמא עסקים עונתיים. ישנם עסקים הפועלים רק בתקופת הקיץ או בצורה חזקה מאד בתקופת החגים, מה שאומר שצפוייה להם ירידה משמעותית בתזרים המזומנים מחוץ לעונה (Off Season).

מה אתם עושים תזרימית בעסק שלכם בכדי להבטיח שהוא מתפקד כראוי לאורך כל השנה?

שימרו כרית מזומנים עודפים – כלל האצבע המומלץ הינו שמירה על נזילות של לפחות  3-6 חודשי הוצאות תפעוליות בחשבון הבנק. אולי תצטרכו קצת פחות או אפילו יותר, זאת בהתאם לצרכי העסק הנוכחיים ובהתאם לתוכנית העסקית.
דרך נוספת מקובלת להתמודדות עם תנודות בתזרים המזומנים היא לקבל קו אשראי. ומומלץ להגיש בקשה לקבלת קו אשראי כאשר אתם לא זקוקים לו. מדוע? כי פשוט יהיה הרבה יותר קשה לקבל אישור כאשר באמת תהיו זקוקים לו..
בנקים מעוניינים להלוות כסף לחברות ועסקים בעלי איתנות פיננסית, מה שאומר שכדאי שתגישו בקשה כאשר העסק נמצא בתקופה טובה ומציג ביצועים טובים – נקודת המוצא שלכם במשא ומתן מול הבנק תהיה טובה יותר ובהתאם התנאים.

זכרו – תשתמשו בקו האשראי שלכם רק למימון צרכי תזרים קצרי טווח!

אם תתכננו נכון, תחזיקו כרית ביטחון תזרימית וקו אשראי מאושר מהבנק, תוכלו להתמודד עם מרבית האתגרים התזרימיים שתתקלו בהם לאורך השנה.

זהו זה, אלה היו 4 האתגרים המרכזיים של עסקים וחברות קטנות ובינוניות.

רבים מאיתנו נתקלים באתגרים אלה בשלב זה או אחר. הם עוזרים לנו להפוך לבעלי עסקים טובים יותר ולמעשה התמודדות טובה עם אתגרים אלה הופכים את החברות שלנו לחזקות יותר. נשמח לשמוע מה היו האתגרים שלכם בניהול עסקיכם ואיך הצלחתם אתם להתמודד איתם

דן דניאלי הינו יוועץ אסטרטגי ויועץ עיסקי בכיר למנכ"לים ובעלי חברות

רוצים ללמוד עוד, בקרו באתר החברה: www.d2dmanage.com

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: