1.גיוס וניהול עובדים

4 האתגרים הגדולים ביותר של חברות ועסקים קטנים ובינוניים והדרך להתמודד איתם – חלק 1

ההון האנושי בחברה הינו חלק חיוני ביותר בכל עסק או חברה. זו לא תהיה קלישאה להניח שההון האנושי ברוב החברות מהווה את אחד הנכסים החשובים ביותר שלה. יחד עם זאת, איתור, גיוס וניהול עובדים הוא אתגר עצום. איתור האנשים הנכונים והמתאימים, לוודא שהם מרוצים ולשמר אותם בחברה לאורך זמן דורש לעיתים מיומנות של לוליאן.

להלן מגוון המלצות ופתרונות להתמודדות עם מגוון אתגרים בתחום משאבי האנוש איתם נאלצים להתמודד בעלי חברות ועסקים קטנים ובינוניים:

1. תחרות אל מול החברות הגדולות

בואו נודה לאמת, רוב המוחות והכישרונות הטובים הנמצאים בשוק מעוניינים לעבוד בחברות הגדולות. הרבה עובדים מנוסים ומסיימי תואר טריים ומוכשרים רוצים להיות חלק מחברה כמו גוגל, פייסבוק ודומותיהם. הענקים הללו מציעים תנאים וחבילות משופרות, משכורות גבוהות יותר ועוד מגוון ייתרונות, אבל…

איך תוכלו להתמודד אם אתגר כזה אם אתם בעלים או מנהלים של חברה קטנה או בינונית?

זה שאתם חברה קטנה או בינונית לא אומר שאין לכם ייתרונות. תזכרו תמיד שאתם הרבה פחות בירוקרטיים ממרבית החברות הגדולות בהן מועסקים מאות ואלפי עובדים. קידום, צמיחה וניהול קריירה, תוך שיפור תנאי שכר זה משהו שעובדים חדשים בחברות שלכם יכולים להינות ממנו הרבה יותר בהשוואה לחברות הגדולות "והצפופות".
אל תשכחו שכסף חשוב אבל אינו חזות הכל, וזו לא קלישאה. יש מגוון הטבות שאתם יכולים להציע בכדי להפוך את החברות שלכם לאטרקטיביות יותר, לדוגמא: אפשרו שעות גמישות ואם ניתן גם עבודה מהבית, אל תגבילו עצמכם לתהליכי בירוקרטיה אופיניים בגיוס עובדים, תראו למועמדים חדשים מה המשמעות האמיתית של עבודה בחברתכם… ועוד (עתידי – קראו עוד וקבלו טיפים מעולים במאמר על "איך להתחרות עם הגדולים בגיוס טאלנטים")

2. מציאת המועמדים המתאימים

מנהלי חברות קטנות ובינוניות מרכזים בידיהם את מרבית התחומים הניהוליים המרכזיים של החברה. החל משיווק ומכירות, דרך תפעול החברה וניהול משאבי אנוש. להרבה חברות אין את התקציב לממן מנהלי גיוס פנימיים בגלל גודל החברה בד בבד עם העובדה שפרסום מודעת דרושים במגוון הערוצם הקיימים מושך הרבה פניות של מועמדים וכפי שאתם יכולים לנחש, לבעלי החברה המרכזים את הנשוא אין את הזמן והפניות לטפל בזה. הנושא הופך להיות מאד בעייתי ומאתגר אולם…

אז איך תוכלו להתמודד אם אתגר כזה אם אתם בעלים או מנהלים של חברה קטנה או בינונית?
תמיד תוכלו להשתמש בקונספט ה “Networking” ורשתות קשרים בכל הקשור לגיוס עובדים חדשים.
האם חשבתם פעם למסד תוכנית של "המלצות עובדים" או "חבר מביא חבר"? תוכניות אלה מתגמלות עובדים על הפנייה או המלצה על מועמדים מתאימים לתפקידים פנויים בחברה. עובדי החברה הנוכחיים יכולים "להפיץ את הבשורה" ולגייס חברים, בני משפחה או חברים של חברים מתוך הרשתות החברתיות שלהם ורשת הקשרים. פעילות מסוג זה יכולה לחסוך זמן רב וכסף ולהביא לחברה מועמדים מעולים! אל תעצרו ברשת הפנימית של עובדיכם, תיידעו את כל רשת הקשרים המקצועית שלכם ורשתות החברתיות שאתם מחפשים עובדים.

3. סינדרום מחממי הכיסאות

העובדה שיש בחברה עובדים "נוחים" ובעלי יחס "עלות תועלת" סביר,  לא בהכרח אומר שמדובר בבחירה טובה או מצב רצוי. יש לא מעט בעלי חברות קטנות ובינוניות המתפשרים על החלפת עובדים בינוניים או מתפשרים בתהליכי סינון מועמדים חדשים למילוי משרה, רק בגלל העובדה שהם פנויים, וזולים יחסית. זה אפילו שכיח לראות חברות שמשמרות עובדים בינוניים בתפקידם, עם ביצועים שמתחת למצופה מהתפקיד, ו….לתקופות ארוכות.
תזכרו תמיד את הכלל הבא בכל הקשור לניהול עובדים:
תגייסו לאט ותפטרו מהר!
האם שמעתם פעם על סינדרום מחממי הכסאות?

סינדרום מחממי הכסאות היא מלכודת שאליה נופלים לא מעט מנהלי חברות. עובדים הסובלים מהסינדרום, נמצאים פיזית בעסק אבל אינם מחוייבים לו ואינם באמת מעורבים בו. הם או "לא מבינים היטב מה נדרש מהם" או "לא רוצים להבין/לעשות את מה שנדרש מהם" או "פשוט לא מסוגלים לעשות את תפקידם" או קומבינציה של השלוש. שימור עובדים כאלה בצוות החברה הוא ביזבוז מוחלט של זמן, כסף ומשאבים וייתרה מכך, הם בד"כ בעלי השפעה שלילית על סביבתם. דמיינו גיוס והכשרה של עובד שאינו יכול לתרום לעסק ובמקום זאת, גורר את כל הסובבים אותו להוריד תפוקות ולהכשל.
איך תוכלו להתמודד אם אתגר כזה?

פשוט! מסדו תהליך גיוס ותהליך הערכת ביצועים שנתית בחברה והקפידו ליישמו באדיקות. ניהול תהליכי ראיונות עבודה ושימוש בבנק שאלות עוצמה חכמות, בצורה קונסיסטנטית ותהליכית תוך שימוש בפרמטרים דומים לאפיון ודרוג יאפשרו לכם לגייס מועמדים מעולים לחברה.

מרגע שגייסתם עובד לחברה, שמרו על שיטתיות בהכשרתו, ניהול מעקב אחר ביצועיו והצבת יעדים. זה יבטיח לכם ולעובדים פתיחה ברגל ימין ותיאום ציפוית בין המנהלים והעובדים.
עשו לעצמכם טובה, בכל הקשור למשאב האנושי בחברה, אל תעגלו פינות כי אתם נמצאים בלוח זמנים לחוץ – זה יחזור לנשוך אתכם בריבית דריבית..

4. חוסר נסיון של המשאב האנושי

כל האתגרם שצויינו למעלה מסתכמים לחוסר ניסיון בדקויות הקשורות בניהול המשאב האנושי בחברה, ולמה בכלל שיהיה לנו נסיון עם זה?
רבים מאיתנו לא הקמנו עסקים עצמאיים מפני שאנחנו "מאוהבים" בניהול אנשים, אלא כי זה פשוט פועל יוצא של העובדה שאנחנו בעלי העסק.
אז איך נתמודד טוב יותר ?
הצעד הראשון הוא להבין שיש לכם נסיון מועט בתחום, ואז עומדות בפניכם שתי אפשרויות:

  • גיוס יועץ עסקי/ארגוני חיצוני אשר יסייע בידכם למסד מערכת מוצקה ותהליכים לניהול המשאב האנושי, אשר תהיה בורוה ופשוטה ליישום
  • גיוס מנהל משאבי אנוש אשר ינהל את התחום בחברה

באופן אישי, אני ממליץ שתקחו לעצמכם יועץ עסקי/ארגוני בתחילת הדרך בכל מקרה. זה יבטיח לכם מיסוד מערכת שתוכלו ליישם בעצמכם או למסור לטיפולו ואחריותו של אחד המנהלים/ת בחברה כאשר יבשילו לכך התנאים.

דן דניאלי הינו יוועץ אסטרטגי ויועץ עיסקי בכיר למנכ"לים ובעלי חברות

רוצים ללמוד עוד, בקרו באתר החברה: www.d2dmanage.com

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: