2. הגדלת רווח

4 האתגרים הגדולים ביותר של חברות ועסקים קטנים ובינוניים והדרך להתמודד איתם – חלק 2

בחלק הראשון של המאמר התייחסנו לאחד האגרים המרכזיים של חברות ועסקים קטנים ובינוניים – גיוס וניהול עובדים. בחלק השני של המאמר נפרט על הדרכים להתמודדות עם אתגר הגדלת הרווח בעסק.

2. הגדלת רווח

זהו אולי האתגר הגדול ביותר איתו נאלצים להתמודד בעלי ומנהלי חברות קטנות ובינוניות. גם אם העסק שלכם עובד טוב, בכל הקשור למחזורי המכירות, לצערינו, זה לא תמיד מתרגם לרווחיות חזקה לעסק.
אז איך ניתן עם להגדיל את רווחי החברה כאשר המשאבים מוגבלים?
להלן מספר דרכים ופתרונות פשוטים יחסית להגדלת הרווחים בעסק:

1. מקסמו את תקציב השיווק שלכם

האם אתם משקיעים בשיווק ולא בטוחים מה ההחזר שיש לכם על ההשקעה? האם אתם עוברים מטקטיקת שיווק אחת לשניה בלא הצלחה רבה? בכדי למקסם את רווחי החברה, זה מאד מאד חשוב לוודא שאתם מקבלים כל מה שניתן לקבל מההשקעה שלכם בשיווק.

איך תעשו את זה?

זכרו – תמיד אסטרטגיה לפני טקטיקה! אתם חייבים בראש ובראשונה להשקיע בבניית אסטרטגיה שיווקית לעסק שלכם(לקשר למאמר עתידי בנושא), אז ורק אז, אתם יכולים התחיל וליישם את הטקטיקה שתסייע במימוש האסטרטגיה.
קפיצה ישירה לטקטיקה, מבלי שתהיה לכם אסטרטגה כמוהה כמו כניסה לרכב ותחילת נסיעה מבלי שיהיה לכם מושג לאן אתם רוצים להגיע. סביר להניח שתגיעו לכל מני מקומות אבל למען האמת סביר יותר להניח שלא תגיעו לשום מקום משמעותי או חשוב.

2. הגדירו ונהלו את תקציב ההוצאות שלכם

האם כל ההשקעות וההוצאות שלכם באמת נדרשות? אם ניתן לקבל תעריפים טובים יותר מספקים אחרים? האם אתם ממנפים את כח הקניה שלכם?
חיתוך בהוצאות הינה דרך מיידית להגדלת הרווח בעסק מבלי שתהיה לכם דאגה בכל הקשור למכירות. שימו עין על הוצאות כמו:

  • תוכנות כ-שירות (SAAS – Software as a Service) – שירותים מעין אלה מאד שכיחים בימינו. רבים מאיתנו רוכשים שירותי אימייל, ענן, מערכות CRM, מערכות הנהלת חשבונות וכו' מספקי SAAS. מדובר בשירותים נוחים מאד וכאלה המייתרים את הצורך בתשתיות ומערכות בחברה. יחד עם זאת ההוצאות על מערכות אלה יכולות להצטבר בצורה מהירה מאד, וכפי שרובינו מכירים, שירותים אלה חוזרים ומתחדשים אחת לתקופה, לרוב אוטומטית מבלי שנזכור או נשים לב:
  • האם אתם משלמים על שירותים שאתם כבר לא משתמשים או לא באמת משתמשים? זה יותר שכיח ממה שאתם חושבים.
  • עלות כח האדם שלכם עצומה (משכורות, בונוסים, הטבות וכו'). אנו ללא ספק צריכים לדאוג לעובדים אבל נדרשים לעשות זאת במשנה זהירות בכל הקשור לתקציב ההוצאות. לעיתים ניתן לבצע מיקור חוץ לחלק מהמשימות, בפחות מאשר עלות הגיוס וההעסקה של עובדים.

3. נהלו את המלאים שלכם!

אם בחברה שלכם מנהלים מלאי חומרי גלם ומוצרים, אז חשוב מאד שניהול המלאי יהיה באג'נדה שלכם כבעלי החברה.

מלא גדול מדי משמעותו הפחתה ניכרת בתזרים המזומנים ופגיעה עקיפה ברווח הישיר של החברה זאת, בשעה שאנו מעוניינים לממש/להיפטר ממלאי איטי, להזרים מזומנים לחברה ולפנות מקום אחסון למלאי חדש.

עבור עסקים קמעוניים, בעלי חנויות אונלין או פיזיות, המלאי הוא לעיתים אחד "מאנשי המכירות" החזקים  ביותר שלכם. בעסקים בכלל ובעסקים אלה בפרט לקוחות לא אוהבים לשמוע את צמד המילים "חסר מלאי" והמשמעות הינה שאתם עלולים לאבד לקוח שעלה לכם לא מעט כסף להכניס לעסק או לאתר. מצד שני מסוכן מאד להחזיק מלאים גדולים שלא לצורך. נהול מלאי לא נכון יכול להביא עסקים להפסדים ניכרים ולעיתים לקריסה. מומלץ לבצע באופן שוטף אנליזות על המלאי, במידה ואתם מתקשים לבצע זאת בעצמכם, השתמשו באנליסט חיצוני שיבצע עבורכם ניתוח מלאים על פני תקופה.

קיימות בשוק מספר מערכות מצויינות לניהול מלאי WMS בהן אתם יכולים להשתמש בכדי למקסם את ההחזר שלכם על ניהול המלאי ,כדוגמת:

השקיעו זמן בכדי לוודא שיש לכם את המוצרים הנכונים, בזמן הנכון בכדי למקסם את הרווח שלכם ולהגן עליכם.

4. אל תגייסו אם אתם לא חייבים

לפני שאתם מחליטים לגייס עובדים חדשים, תוודאו לעומק שזה באמת נדרש. עלות העובדים בחברה הינה בד"כ אחת משתי ההוצאות הגבוהות ביותר שיש לה. אם ניתן למקסם ולהביא לאופטימיזציה את פעילות העובדים הקיימים בחברה מבלי לגייס חדשים, החיסכון בהוצאה "יירד" ישר לשורת הרווח של העסק – וזה משמעותי!

אבל תזכרו, תמיד עובר קו דק בין מקסום פריון העבודה (פרודקטיביות) ובין שחיקה של עובדים. תוודאו שאתם לא מגבירים את הפריון על חשבון שחיקה בשביעות רצון העובדים.
וכמובן, אל תשכחו את האפשרות להוציא פעילויות ולבצעם במיקור חוץ. יש דוגמאות רבות בהן מיקור חוץ הרבה יותר זול מאשר גיוס עובדי חברה וניהולם.

דן דניאלי הינו יוועץ אסטרטגי ויועץ עיסקי בכיר למנכ"לים ובעלי חברות

רוצים ללמוד עוד, בקרו באתר החברה: www.d2dmanage.com

שתף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

כתבות אחרות בבלוג: